Každý nový šperk je nádherný, ale po několika měsících nošení se mohou začít projevovat drobné kazy na kráse. Dochází k černání či matnění povrchu, objevují se rýhy a škrábance, vypadávají kamínky a ozdoba začíná připomínat „šmuk“ z pouti. Nemusí to být způsobeno špatnou kvalitou klenotu, ale často spíš nevhodným přístupem majitelky. Jak tedy pečovat o šperky, aby zůstaly krásné jako nové?

Šperky z různých materiálů vyžadují mírně odlišnou péči, ale pro všechny platí čtyři zásady: Aby si šperk uchoval svůj původní lesk, je třeba ho správně uchovávat, nosit jen při vhodných příležitostech, chránit jej před chemií a také ho pravidelně čistit. Tím se lze vyhnout většině běžných vad na vzhledu klenotů a udržet jejich krásu i po dlouhé generace.

1. Uchovejte je v suchu

Většině šperků vadí vlhký vzduch, prudké světlo a výkyvy teplot. Může to způsobit například barevné změny povrchu klenotu. „Tmavnutí kovu, k němuž dochází například u stříbra, není projev vady materiálu. Jde o přirozený proces oxidace, způsobený reakcí kovu se vzduchem. Pokud chcete zabránit černání, je vhodné šperky uchovávat v suchu a ve tmě s minimálním přístupem vzduchu,“ radí Jan Douda, ředitel šperkařské firmy Moshna. Ideální je šperkovnice, ale ani v ní není dobré skladovat ozdoby pohromadě, protože se mohou poškrábat či jinak poškodit. Nejlepší je ukládat každý klenot zvlášť v krabičce nebo zabalené do jemné látky.  

2. Nevystavujte je zátěži

Klenoty slouží na ozdobu, proto by měly být nošeny jen při vhodných příležitostech. Během úklidu, práci na zahradě či jiné manuální činnosti jim hrozí mechanické poškození, ale mohou doznat i další újmy. Některé kovy jsou totiž citlivé na lidský pot, který může způsobit černání povrchu. Proto je vhodné ozdoby odkládat také při sportu či v noci během spánku. Negativní vliv mohou mít i některé léky, protože lidský pot je kvůli nim agresivnější, takže při nemoci je vždy lepší ozdoby odložit. Pro šperky s lepenými krystaly je nepřítelem také voda, protože se mohou odlepit, takže před koupáním či sprchováním je lepší klenoty uložit do šperkovnice.

3. Chraňte je před chemií

Chemikálie jsou pro většinu šperků velmi agresivní, proto je důležité vyhnout se kontaktu s chemickými čisticími prostředky například při úklidu či při práci s jinými chemickými látkami. Obzvlášť to platí pro klenoty zdobené perlami nebo drahými kameny. Špatný vliv má rovněž chlor, do bazénu s chlorovanou vodou je proto lepší chodit bez ozdob, uškodit jim mohou i minerální prameny. Poškození mohou působit rovněž kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, make-up či laky na vlasy, protože mohou poškodit povrch klenotů, což může být velmi těžké odstranit. Šperky je proto vhodné nasazovat až po dokončení líčení.

4. Čistěte je vždy jemně

Ideální je po sundání ozdob každou otřít čistým jemným hadříkem a odstranit z povrchu pot. Jednou za rok je pak dobré klenoty pečlivě vyčistit. Existuje mnoho babských rad, ale ty jsou bez záruky a mohou šperky i poškodit. „Pokud chcete mít jistotu, je vhodné použít prostředky, které jsou k čištění přímo určené, třeba speciální roztoky či leštící vaty, které jsou k dostání v drogerii či zlatnictví. Čištění by mělo být jemné, aby nevznikly rýhy,“ upozorňuje Jan Douda z firmy Moshna. Složitě zdobené šperky či klenoty s perlami a drahými kameny, je lepší svěřit odborníkovi, který zajistí čištění ultrazvukem, aby ozdoby byly opět dokonale lesklé a krásné.